HDMI kabely Atlona: jak tenké jsou moderní HDMI kabely?

Kdo si myslí, že HDMI kabel je jen kus drátu, po kterém jdou nuly a jedničky a tudíž je přece úplně jedno co je zač a kolik stojí, hodně se plete. Vytvořit kvalitní HDMI kabel, který bude spolehlivě přenášet HDMI signál je vlastně stále těžší? Proč? Na jedné straně totiž rostou nároky na šířku pásma a se zvyšujícím se rozlišením a snímkovou frekvencí je potřeba těch „nul a jedniček“ přenášet stále více, na straně druhé bychom chtěli takový kabel malý, tenký, lehký, zkrátka takový, aby nám nikde nepřekážel a vždy pracoval dobře. Jak tenký ale může dnes HDMI kabel být?HDMI kabel může být třeba 3 milimetry široký! Přesně takto široký HDMI kabel vyrábí společnost Atlona pod označením Atlona LinkConnect Thin, zkráceně LinkConnect AT-LCT. Jde o kabely nové generace, které se snaží vycházet vstříc požadavkům zákazníků na moderní a lehce přenosný HDMI kabel, který je možné nosit s sebou třeba v brašně s notebookem. Druhou možností jak využít předností takového kabelu je jeho umístění, či uchycení ve velmi tenkých držácích LCD televizí, nebo plazmových televizí, kde zkrátka není prostor pro masivní a velmi dobře izolované HDMI kabely.

„Dobře, ale prodejci mi doteď tvrdili, že pořádný HDMI kabel musí být masivní a nepoddajný kus drátu, aby bylo vidět, jak je dobře izolovaný a kvalitní“, můžete namítnout. To je pořád pravda. Jen je nutné vzít v úvahu také to, že technologie přenosu signálu se stále vyvíjí, a tak pokud nebudete kabel používat v elektromagneticky zarušeném a nevhodném prostředí, je lepší využít moderních kabelů před těmi hrubými. Také asi nikdo nebude chtít „vláčet“ s sebou půl kilogramu těžký HDMI kabel jen proto, aby měl pocit, že signál přes něj projde bez chyby. Jak tedy Atlona LinkConnect AT-LCT pracuje a co umí?

Nejdříve délky v jakých se kabel prodává. 1.21 metru, 2.43 metru, 3.65 metru a 4.87 metru. Atlona je známá svými kvalitními výrobky, a tak nepřekvapí, že i u tohoto kabelu je dostupná informace o průřezu vodičů, což je informace, kterou především Hi-Fi uživatelé u kabelu vždy ocení. Pro dvě kratší délky platí hodnota 36 AWG (0.127 mm), pro dva delší kabely platí průřez vodiče 34 AWG (0.160 mm). Mimo základní délku 1.21 metru, ale u kabelů LinkConnect AT-LCT přichází ke slovu to, čím jsou nejnovější kabely u Atlony, ale i jiných značek zajímavé především a co také dovoluje vyrábět takto tenké kabely. Technologie aktivních HDMI kabelů. Tato technologie zajišťuje kvalitní a spolehlivý přenos dat i při relativně větších délkách. Principem aktivního kabelu je zesilovač HDMI signálu umístěný ve vstupním HDMI konektoru, který se napájí z HDMI zdroje a zesílený a upravený signál posílá po kabelu, na který je stavěný.

Z technologie aktivních HDMI kabelů vyplývá ještě jedna specifická vlastnost, na kterou nejsme jako uživatelé kabelů pro přenos obrazu asi zvyklí. Aktivní HDMI kabely Atlona jsou totiž směrové. Jeden konektor je vždy označen jako HDMI TV a patří tedy vždy na stranu televize. Tato podmínka je u aktivního HDMI kabelů samozřejmá, protože pokud mám v jednom konektoru zesilovač signálu, musím jej připojit ke zdroji signálu a ne k jeho cílovému zobrazovači. HDMI kabely Atlona z řady LinkConnect AT-LCT a LinkConnect AT-LCF jsou tedy aktivní ve všech délkách kromě základní délky 1.21 metru.

Na začátku článku jsme zmínil, že kabel může mít tloušťku 3 mm. To platí v případě kulatého kabelu AT-LCT. Ploché provedení tohoto kabelu, tedy řada AT-LCF je vysoká dokonce 1.78 mm v délkách 1.21 metru a 2.43 metru a pouze 2.28 mm vysoký v délkách 3.65 metru a 4.87 metru. Všechny HDMI kabely Atlona včetně těchto jsou baleny v líbivém plastovém blistru, takže jsou vhodné i jako hezký dárek pro někoho, kdo by takový HDMI kabel využil.

Mezi snad už samozřejmé vlastnosti tohoto kabelu patří podpora HEC (HDMI Ethernet Channel), podpora 3D obrazu, rozlišení 1080p, tedy Full HD a technologie ARC, tedy zpětného audio kanálu. Snad už jen takovým bonusem k dobru je to, že oba dva HDMI kabely této značky jsou označeny jako „paintable“. Počítá se tedy s tím, že pokud jej jakkoliv připevníte ke zdi, můžete je přemalovat klasickou malířskou barvou a takový HDMI kabel bude nejen fungovat, ale především snáze zapadne do interiéru.

Velmi tenké a lehké HDMI kabely Atlona řady LinkConnect tak splňují vše, co od moderního HDMI kabelu můžete vyžadovat. Jsou lehké a snadno se ohýbají, což ocení uživatelé notebooků na cestách, jsou nenápadné, takže se hodí do místností, kde je nelze snadno schovat a kromě toho, že se dají zamaskovat přemalováním jsou především spolehlivé a funkční.

HDMI KABELY ATLONA MŮŽETE ZAKOUPIT NAPŘÍKLAD NA E-SHOPU WWW.HDTECHNIKA.CZ.