HDBaseT™ UTP extendery: když ani 20 metrů HDMI kabelu nestačí

Asi tím nejdůležitějším a nejpoužívanějším digitálním standardem pro přenos audio a video signálu je v dnešní době HDMI. HDMI konektory v různé podobě dnes najdeme na velkém množství zařízení od DVD, Blu-Ray přehrávačů a LCD a plazmových televizí kam patřily nejdříve, přes AV receivery a multimediální centra až po digitální fotoaparáty, DSLR fotoaparáty, tablety, mobilní telefony a nejrůznější digitální zařízení. Zkrátka všude kde je potřeba mít možnost přehrávat kvalitně video a audio ve vysokém rozlišení. Když k tomu přidáme tzv. „Analog Sunset“, tedy iniciativu ukončit do roku 2015 veškerou podporu analogových standardů od kompozitního signálu, přes komponentní, až po VGA, dostaneme se do situace, kdy pro veškeré běžné rozvody video a audio signálu máme k dispozici jen HDMI.

Při stavbě nového domu, nebo rekonstrukci staršího domu často chceme, aby naše bydlení bylo inteligentní. Inteligentní dům, inteligentní byt, to jsou v dnešní době velmi žádané instalace, při kterých vznikne potřeba natáhnout desítky metrů rozvodů pro přenos obrazu a zvuku. Obvykle totiž někde ve sklepě, nebo v technické místnosti vyroste racková skříň, do které se umístí všechna zařízení pro řízení domu či bytu včetně multimediálních zařízení pro přehrávání video a audio signálu. Jak ale řešit potřebu natáhnout desítky metrů HDMI kabelu, když se tyto vyrábí maximálně v délkách kolem dvaceti metrů? Řešení je několik. Všechny se ale jmenují extendery. V našem případě HDMI extendery, o kterých budeme mluvit. Tyto se dělí do dvou základních skupin dle použitého nosného kabelu. Optické, o kterých mluvit v tomto článku nebudeme a potom jsou to UTP extendery, které využívají klasického UTP kabelu. Tyto extendery jsou již nějaký ten rok na trhu, nicméně jako každé zařízení se vyvíjely postupně, a tak nejsou vzájemně kompatibilní a také ne všechny umí opravdu to, co říkají, nebo co bychom od nich potřebovali.

HDMI extendery - schéma

Při koupi extenderu po UTP kabelu, by měl první dotaz prodejce směřovat k požadované délce přenosu a také rozlišení, jaké chceme přenášet. Doteď totiž (obecně a celkově vzato) platilo, že máme-li extender s maximální délkou přenosu třeba 40 metrů, je potřeba při požadavku okolo 35-ti metrů být už opatrný a řešit jaké kabely použijeme a jaká zařízení budou zdrojem signálu, případně jaká zařízení budou jako zobrazovač. Zařízení, která mají deklarováno například 40 metrů a přitom v praxi zvládnou i více, už jsou opravdu z těch nejkvalitnějších. Výsledek ovšem záleží vždy na více faktorech, takže kupříkladu ani Atlona AT-HD4-SI40SR, která zvládne i lehce nad svých „papírových“ 40 metrů jich dosáhne v kombinaci s kvalitním UTP kabelem a kvalitním zdrojem signálu. Na trhu se ale v roce 2010 objevil nový standard, který naprosto mění pravidla hry a díky kterému se celý návrh instalace, samotná instalace, možnosti rozšíření a dlouhodobá údržba video rozvodů dostávají do úplně jiné roviny. Jde o standard HDBaseT™, o kterém si nyní něco málo povíme.

HDBaseT 5Play convergence

HDBaseT™ vzniklo v polovině roku 2010. Zakládajícími členy jsou společnosti Valens Semiconductor, izraelská  firma stojící za samotným hardwarovým řešením HDBaseT™ standardu a pak společnosti LG Electronics, Samsung Electronics a Sony Picture Entertainment. Cílem HDBaseT™ je nahradit několik různých kabelů a konektorů jedním LAN kabelem, a to jak v oblasti domácí zábavy, tak v průmyslovém prostředí. Technologie HDBaseT™ je optimalizována pro video aplikace a pod zkratku „5Play convergence“ schovává přenos následujících signálů:

  • Video
  • Audio
  • Internet
  • Power
  • Controls

Co si pod tím představit? Pokud jde o přenos videa, je možné přenášet veškerá možná HD a PC rozlišení. Tedy až Full HD rozlišení 1080p a to včetně 3D obsahu, pro který je tato technologie připravena (starší extendery na jiných technologiích s 3D obsahem mívají občas potíže). Navíc je technologie připravena na rozlišení 4K, které je také obsahem specifikace HDBaseT™ 1.0. Samozřejmostí je to, že přenos je nekomprimovaný, tedy není třeba se bát, že v UTP kabelu jdou nějaká nekvalitní data, která neodpovídají originálu. Audio signál je možné přenášet také v libovolném standardu včetně Dolby Digital TrueHD, DTS-HD Master Audio a všech dalších odvozených digitálních audio formátů. A když už se bavíme o audio a video signálu, je dobré říct, že technologie HDBaseT™ počítá s přenosem na vzdálenost 100 metrů po kabelu UTP Cat.6. Až do této vzdálenosti fungují extendery dle plné specifikace 1.0 naprosto bez potíží.

HDMI extender Atlona

Kromě audio a video signálu přenáší HDBaseT™ také Ethernet rychlostí 100Mb/s. To se určitě hodí, protože při použití takového extenderu je možné v krajní nouzi využít stávající rozvody Ethernetu a vhodným zapojením je možné využít kabel pro Ethernet i audio a video. Dnešní moderní řídící systémy, ale také chytré multimediální „krabičky“, je také dobré mít pod kontrolou, a tak je možné pomocí HDBaseT™ extenderů posílat řídící signály IR a RS-232. IR může být obousměrné (u některých extenderů je jednosměrné). Samozřejmostí je pak přenos CEC příkazů. HDBaseT™ toho nabízí ještě více, ale některé věci zatím zůstávají nevyužity. Kupříkladu je možné posílat i USB signál a teorií také zatím zůstává možnost napájet cílová zařízení s odběrem až 100W! Cílem tedy je vytvořit například televizi, která bude připojena jen jedním UTP kabelem, pomocí kterého se bude napájet, povedou k ní HDMI data, bude připojena na Internet a řízena IR/RS-232/USB příkazy a to vše jen jedním kabelem. Teorie je to krásná, nicméně zatím opravdu jen teorie.

Co teorií ale není jsou skutečné extendery, které se již prodávají a s velkým úspěchem nasazují. Nejdříve je nutné zmínit se o tom, že HDBaseT™ existuje ve dvou verzích. HDBaseT™ a HDBaseT™-LITE. Plnou verzi jsme si popsali. Verze Lite je cenově přijatelnější variantou bez možnosti napájení a Ethernetu a obvykle se sníženým maximálním dosahem, který se pohybuje od 60-ti do 80-ti metrů (podle typu a použitého kabelu buď Cat.5E, nebo Cat.6), místo sto metrové vzdálenosti u plné verze. Extendery s využitím standardu HDBaseT™ včetně verze LITE nabízí i společnosti Atlona a CYP.

U Atlony jsou to například modely AT-HD4-V110SR, nebo připravované extendery AT-HD-KIT, AT-HD-IR-KIT a AT-HD-RSNET-KIT. U společnosti CYP jsou to extendery PU-506-KIT, PU-507-KIT, PU-513L-KIT, PU-DVI513L-KIT a další. Tato technologie samozřejmě nemusí zůstat jen u přímého propojení bod na bod, ale již se začínají objevovat HDMI maticové přepínače s UTP výstupy, HDMI rozbočovače, a další zařízení s touto technologií.

HDMI extender CYP Puma PU-513L-KIT

HDBaseT™ je tedy přímou odpovědí na požadavky náročných zákazníků, kteří chtějí své domácí kino rozšířit, zajistit přenos signálu na velké vzdálenosti, či vůbec postavit nějaké domácí řídící systémy, které jim zajisti distribuci signálu po celém domě, či bytě. Pokud potřebujete HDMI, nebo i DVI signál přenášet na velké vzdálenosti přesahující dvacet metrů a více, rozhodně vám doporučíme extendery po UTP kabelu s technologií HDBaseT™. Cena je zatím sice vyšší, nicméně vzájemná kompatibilita a možnost rozšíření do budoucna je vždy dobrou investicí.

HDMI EXTENDERY S TECHNOLOGIÍ HDBASET™ JE MOŽNÉ ZAKOUPIT V NAŠEM E-SHOPU HDTECHNIKA.CZ, KDE VÁM I PORADÍME S VHODNÝM MODELEM DLE VAŠICH POŽADAVKŮ