CYP Audience AU-D3-192: převodník z koaxu a optiky na analogové stereo

Pokud máte v obývacím pokoji nějaké to domácí kino a chcete si zvuk z televize vychutnat v lepší kvalitě než mají integrované reproduktory, často můžete zjistit, že to „tak nějak“ není kam zapojit. Pokud totiž signál přijímáte přímo televizí a máte doma například nějaký starší zesilovač, nebo prostě jen integrovaný stereo zesilovač, budete potřebovat převodník z digitálního optického audio signálu na klasické analogové stereo, které pak můžete připojit k zesilovači. A k tomu můžete použít převodník CYP Audience AU-D3-192.

CYP Audience AU-D3-192

Převodník, nebo chcete-li konvertor, CYP Audience AU-D3-192 je prodáván v plastovém blistru. Zařízení samotné je ovšem velmi malé, jeho rozměry jsou asi 4.5×4.5×2.5cm, a tak moc místa potřebovat nebude. AU-D3-192 je aktivní převodník, takže je potřeba jej napájet. Potřebný adaptér je ale součástí balení, nic dokupovat nemusíte. Na převodníku nenajdete žádný vypínač, zařízení je tak stále aktivní a připraveno k použití. Pojďme si zařízení popsat blíže a říct si, jak jej použít.

Malá černá krabička určitě neurazí svým zpracováním a designem. Rozhodně nevypadá jako nějaké levné a neznačkové zboží z burzy za dvě stovky. Na horní straně najdete dvě LED diody, které indikují aktivní vstup. Převodník má totiž vstupy dva. Digitální optický a digitální koaxiální. Mezi nimi můžete přepínat na boční straně převodníku (vedle vstupu pro napájecí adaptér) a k tomu se váže i LED dioda která na horní straně převodníku svítí. Výrobce žel podlehl, jako mnoho firem, mánii s ostrými modrými LED diodami, takže doporučujeme převodníku něčím lehce přelepit horní stranu, jinak si zbytečně nasvítíte pokoj modrým světlem.

CYP Audience AU-D3-192Na další straně najdete dva vstupy. Digitální koaxiální vstup a digitální optický vstup. Na druhé straně jsou dva stereo cinche pro analogový výstup. Nový model převodníku CYP Audience AU-D3-192 podporuje na vstupu signál se vzorkovací frekvencí až 192kHz při 24-bitech, což je dostatečné pro jakákoliv zařízení. Na výstupní straně najdeme klasické RCA cinch konektory ve standardní kvalitě dostatečné pro tento typ zařízení.

CYP Audience AU-D3-192

Jak se tedy dá převodník použít? Situací k jeho využití je několik. První jsme si řekli v úvodu. Máme LCD, nebo plazmovou televizi s digitálním optickým výstupem a stereo integrovaný zesilovač, který má jen analogové vstupy. Pomocí převodníku AU-D3-192 si můžeme zvuk z televize vychutnat v kvalitě, na kterou jsme doma zvyklí, aniž bychom poslouchali plastové integrované reproduktory z televize. Díky dvěma rozličným vstupům je ale možné převodník CYP Audience AU-D3-192 využít omezeně i jinak. K optickému vstupu připojíme například výše zmíněnou televizi a k digitálnímu koaxiálnímu vstupu můžeme připojit například DVD, nebo Blu-Ray přehrávač, či jiné zařízení s digitálním audio výstupem. Pokud pomineme nutnost fyzického přepínání vstupního signálu, převodník AU-D3-192 nám může posloužit i jako přepínač digitálního audio signálu z více zdrojů. Samozřejmě pokud se nám nebude chtít toto řešit, ať už z důvodu pohodlí, nebo z důvodu fyzické nedostupnosti převodníku (ten může být schován někde za skříní, nebo za televizí), je možné si pořídit pro dva zdroje dva převodníky a jeden používat pro převod digitálního optického audio signálu a druhý pro převod digitálního koaxiálního signálu. Dalším oblíbeným využitím tohoto konvertoru je převod signálu z PC. Téměř všechny moderní integrované zvukové karty mají digitální koaxiální, nebo digitální optický audio výstup přímo na základní desce. Pokud si klasické počítačové reproduktory připojíme do standardního výstupu, můžeme digitální výstupy využít opět k tomu, abychom signál poslali někde dál, třeba k integrovanému zesilovači.

CYP Audience AU-D3-192

Z celé řady Audience společnosti CYP patří tento převodník mezi nejprodávanější položky. Je to určitě dáno i tím, že zákazníci by u televizí ocenili analogový audio výstup, jenže pro výrobce je to další výrobní položka navíc, která zvyšuje konečnou cenu. A tak se musíme spoléhat na doplňková zařízení jako je toto. K převodníku bychom si ještě dovolili doplnit, že model CYP Audience AU-D3-192 je velice spolehlivé a bezporuchové zařízení, které bude dlouhá léta plnit svůj úkol. Jeho cena se v době napsání tohoto článku pohybovala kolem částky 1700,- Kč s DPH, což je přijatelná částka za zařízení této kvality.

ZAŘÍZENÍ MŮŽETE ZAKOUPIT NAPŘÍKLAD NA E-SHOPU WWW.HDTECHNIKA.CZ.