Atlona AT-HDMI-EQ2: téměř vždy užitečný pasivní zesilovač HDMI signálu

Možná už jste se někdy dostali do situace, kdy HDMI trasa fungovala, ale měla výpadky. Nebo jste si přestěhovali nábytek a zjistili jste, že HDMI kabel zabudovaný ve zdi je krátký a chybí mu třeba jeden a půl metru k přístroji. V takových případech se v obchodech můžete setkat s nabídkou HDMI zesilovače, nebo také HDMI ekvalizéru. Může takové zařízení pomoci? Pravdou je, že může, ale také nemusí. Obvykle se totiž jedná o pasivní zařízení, které se napájí ze zařízení, které posílá signál. A protože na vině potíží se signálem může být také nekvalitní HDMI výstup zdroje signálu, nemusí vždy a za všech okolností HDMI zesilovač pomoci. Na trhu jsou sice také aktivně napájené zesilovače HDMI signálu, nicméně ty se často nedají umístit do HDMI trasy z důvodu nedostupnosti další zásuvky. Jedním z hlavních nedostatků HDMI zesilovačů je však obvykle absence jakýchkoliv moderních HDMI protokolů. Často se jedná o starší typy zařízení, které znají pouze HDMI 1.3a, nebo v lepším případě HDMI 1.3b. Pokud ale chceme využívat možnosti specifikace HDMI 1.4 a máme slabý signál, budeme potřebovat patřičně schopný HDMI zesilovač, například Atlona AT-HDMI-EQ2.

Zesilovač HDMI signálu Atlona AT-HDMI-EQ2

Atlona AT-HDMI-EQ2 je moderní pasivní HDMI zesilovač pracující se standardem HDMI 1.4. To znamená, že podporuje především průchod 3D signálu, ale také ethernetový kanál a zpětný audio kanál ARC. Samozřejmostí je potom respektování HDCP ochrany a její zpracování. Jeho použitím v libovolné HDMI trase, se kterou mohou být potíže nepřijdete o žádnou z moderních HDMI funkcí. Rozměry tohoto HDMI zesilovače jsou velmi malé a rozhodně nebude nikde překážet. Délka je 6.5 centimetru, šířka 2.4 cetimetru a tloušťka pouhý 1 centimetr. Zařízení je pasivní, takže nevyžaduje žádné dodatečné napájení a musí si vystačit s napájením z HDMI trasy, kterou má „opravit“. I přesto podporuje až 15 metrů dlouhý vstupní kabel a až 15 metrů dlouhý výstupní kabel. Maximální délka trasy s tímto zesilovače tak může dosáhnout délky až 30 metrů! Jak a kdy se tedy takové zařízení použít?

Příklad první: Blu-ray přehrávač máte připojený k televizi drahým a kvalitním HDMI kabelem o délce patnáct metrů. Kabel stál mnoho tisíc, vše funguje skvěle, obraz je perfektní. Pak se ale rozhodnete jen o něco málo posunout nábytek, změnit obývací pokoj a HDMI kabel je najednou krátký a nestačí. Buď tedy můžete HDMI kabel vyhodit a zkoušet sehnat ještě delší, což se Vám u kvalitních HDMI kabelů už ani nemusí podařit, protože většina firem vyrábějících kvalitní HDMI kabely končí právě okolo patnácti metrů, nebo se rozhodnete dokoupit dva metry dlouhý HDMI kabel a HDMI spojku. Pak ale zjistíte, že trasa nefunguje. Právě pro toto řešení je HDMI zesilovač Atlona AT-HDMI-EQ2 vynikající volbou! HDMI signál zesílí a zároveň spojí kvalitně dva HDMI kabely na trase.

Zesilovač HDMI signálu Atlona AT-HDMI-EQ2Příklad druhý: HDMI trasa má z nějakých neznámých důvodů výpadky. Délka HDMI kabelu nad 10 metrů již vyžaduje velmi kvalitní kabely s dobrou konstrukcí a i pokud tomu tak je, najdou se notoricky problémová zařízení, která jsou známá nekvalitními HDMI výstupy. Potom se může stávat, že trasa mívá výpadky, kdy třeba v půlce filmu najednou vypadne HDMI signál a po chvíli opět naskočí. I zde pomůže Atlona AT-HDMI-EQ2. Stačí dokoupit nejkratší možný HDMI kabel (například Atlona LinkConnect AT-LC-1.5 v délce 45 centimetrů) a na konci trasy připojit HDMI zesilovač a HDMI kabel připojit zpět do televize.

Příklad třetí: Velmi dlouhá HDMI trasa pomocí HDMI kabelů. Pokud potřebujete vytvořit HDMI trasu v délce třeba 25 až 30 metrů a z určitých důvodů si nepřejete použít HDMI extendery po UTP kabelu, můžete využít schopností a možností pasivního HDMI zesilovače Atlona. Jak již bylo uvedeno výše, maximální délka vstupního i výstupního kabelu je až 15 metrů, takže pokud použijete zesilovač, můžete vytvořit trasu dlouhou až 30 metrů za použití vcelku běžně dostupných HDMI kabelů. V tomto případě je ale již potřeba funkčnost takto vzniklé HDMI trasy určitě vyzkoušet přímo se zařízeními, se kterými se v provozu počítá. Zařízení je pasivní a jeho spotřeba až 2W je vždy pokryta z HDMI konektoru zdrojového zařízení. Funkčnost třiceti metrového kabelu je tedy vždy individuální.

Proč tedy v názvu to „téměř vždy užitečný“? Protože HDMI zesilovač je řešení, které nelze vždy použít. Nezachrání trasy, které příliš překračují HDMI specifikace, neumí zachránit zařízení s extrémně nekvalitními HDMI výstupy a neumí zázraky. Pokud ale takové zařízení hledáte pro jedno ze tří použití uvedených v tomto článku, je velmi pravděpodobné, že Atlona AT-HDMI-EQ2 bude velmi dobře sloužit a posílí HDMI signál tak, aby vše fungovalo v nejvyšší možné kvalitě. V době psaní tohoto článku byla cena zařízení 2668,- Kč s DPH.

ZAŘÍZENÍ MŮŽETE ZAKOUPIT NAPŘÍKLAD NA E-SHOPU WWW.HDTECHNIKA.CZ.